Adsense Eşleştirilen İçerik

0
103

1Adsense Eşleştirilen İçerik Nedir ?

İngilizce tabiriyle “matched content” olarak adlandırılan ve Google tarafından yayıncıya özgü geliştirilen bir reklamcılık anlayışıdır. Siteyi tarayan google robotları tarafından site içerisinde yer alan makaleler ile reklamların eşleştirilerek benzer içerik oluşturmayı amaçlar.

2Adsense Eşleştirilen İçerik Ne Zaman Etkinleşir ?

Birçok Adsense yayıncısının bildiği üzere eşleştirilen içerik tarzı reklamlar her yayıncı da yer alan bir reklam türü değildir. Google tarafından belirli bir organik trafik hedefine ulaşan yayıncılara verilmektedir.

Bu nedenle ilkkez Adsense yayıncılığına başlayanlar ilgili panoda Eşleştirilen İçerik kısmını görmeyecektir.

3Adsense Eşleştirilen İçerik ve Alexa Global Rank ?

Eşleştirilen içerik ile Alexa Global Rank arasında doğrudan bir bağ vardır. Her ne kadar birçok kişi Alexa’nın gereksiz bir sistem olduğunu düşünse de bu doğru değildir.

Alexa Global Rank ile 1.000.000 ‘un altına düştüğünüz an da Google Adsense tarafından yeni bir fırsatınız var uyarısı ile birlikte Eşleştirilen Reklamlara sahip olduğunuz duyurulur.

4Adsense Eşleştirilen İçerik Oluşturma 

Alexa sıramızın Global’de 1.000.000’un altına düşmesiyle birlikte google adsense tarafından fırsatlar sekmesinde eşleştirilen içerik reklamları linkinin aktif olacağını söylemiştik.

Görüntülü ve feed reklamların oluşturulduğu Reklamlar > Reklam Birimleri sekmesini tıklıyoruz. Bu aşamada kırmızı ile işaretli bir şekilde Eşleştirilen İçerik reklamları bizi karşılıyor.

5Adsense Eşleştirilen İçerik Oluşturma 

Bundan sonraki aşama ise normal reklam oluşturma ile aynı şekilde devam ediyor. Reklam birimimizi özelleştirerek (esnek ya da sabit) kod snippetinin yer aldığı ekrana erişiyoruz.

6Adsense Eşleştirilen İçerik Eklentisiz Yerleştirme  

Kod snippetini kopyaladıktan sonra temamızda yerleştireceğimiz alana geçiyoruz. Kod yerleşimiyle ilgili birçok eklenti olmasına rağmen site optimizasyonunu düşürmemek için kodumuzu elle eklemeyi tercih etmeliyiz.

7Adsense Eşleştirilen İçerik Eklentisiz Yerleştirme  

Google Adsense’in bu reklam stilindeki amacı sitemizdeki benzer makalelere yaklaşan reklamları göstermek olduğu için temalardaki benzer yazılar (related articles) kısmına en yakın yere kodumuzu yapıştırıyoruz.

Genellikle temalarda benzer yazılar, yorum kısmının üstünde bulunduğu için tema düzenleme sekmesinden resimde de göründüğü gibi comment sekmesine giriyoruz ve kodların en üst kısmına adsense eşleştirilen içerik kod snippetini yapıştırıyoruz.

8Adsense Eşleştirilen İçerik Örnek 


Resimde de görüldüğü üzere sitemizdeki yazılarla ilgili olarak kitap reklamlarının eşleştirildiği bir içerik karşımıza çıkıyor.


Google Adsense Ads. txt sorunu çözümüne bu bağlantıdan,adsense amp yazı içi reklam makalesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Adsense hesabınız yoksa bu bağlantıdan bir hesap açabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz